Connect with us

Sports

Four players to compete at Asian Continental Chess Championship 2021

Published

on

Chess Federation of Sri Lanka will field four players led by National Champion Ranindu Dilshan Liyanage of Ananda College for the Asian Continental Chess Championship which commences today. The major championship which will also select the continent’s top eight players for the FIDE Chess World Cup will be played in Hybrid Format using the Tornelo Platform.

Liyanage, who is in top form after winning the Sri Lanka Chess Grand Prix 2021 has already qualified to compete in the Chess World Cup 2021 to be held in July in Russia.

Minul Sanjula Doluweera, one of the best chess player produced by Royal College in recent years, 15-year-old Nalandian L.M.S.T. de Silva, who is the youngest in the team and Theekshana Denuwan of Ananda College are the other players taking part in the championship.

Doluweera won the silver medal at this year’s National Championship and was also the silver medallist at the Sri Lanka Chess Grand Prix 2021. He was the National Champion in 2017.

De Silva was the bronze medallist at the National Championship and was the winner of the Chess Grand Prix 2020 and the recently held CFSL National Youth Under 18 Championship.

Denuwan was the third runner up at the last National Championship and won a bronze at the Sri Lanka Chess Grand Prix 2021.

An event is categorized ‘Hybrid’ when it is conducted from different venues as an online competition. The event which is conducted by the Asian Chess Federation according to the Swiss System in nine rounds will be monitored from the ACF headquarters in AL Ain, UAE. The players of all participating countries will be monitored by the chief arbiter and supporting arbiters at their respective venues. The Sri Lankan players will log in to the competition at the CFSL Headquarters, Delkanda, Nugegoda.

The Asian Chess Federation is offering US$ 16,000.00 as cash awards to the winners. The top eight players of this event will qualify to compete at the FIDE Chess World Cup in July.

The Asian Continental Chess Championship is the most prestigious individual chess event in Asian and 80 formidable chess players from 16 countries have registered for the competition. Players from Australia, Bangladesh, China, Chinese Taipei, Indonesia, Iran, Kazakhstan, Kuwait, Kyrgyzstan, Malaysia, Mongolia, Philippines, Singapore, Turkmenistan and Uzbekistan are participating in the event. Unfortunately, India, probably the strongest team of the region is not in a position to field their players due to the pandemic situation there.

 

 



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sports

Savinka, Rashmi win U-19 singles titles

Published

on

Under 19 boys’ runner up Jason Homer(left) and champion Savinaka Weerasekara.

38th National Junior Badminton Championships

Savinaka Weerasekera of D.S. Senanayake College and Rashmi Mudalige of Gateway International School emerged Under-19 boys’ and girls’ champions respectively while Pulina Wellalage of St. Sebastian’s College, Moratuwa clinched a triple crown at the 38th National Junior Badminton Championships held in Colombo.

At the annual event conducted by Sri Lanka Badminton in association with Sri Lanka Schools Badminton Association, Weerasekera defeated Jason Homer of the Royal Institute International School 21-11, 21-11 in the Under-19 boys’ singles final at the Sugathadasa Indoor Sports Complex.

Weerasekera then teamed up with Homer to beat Ashinsa Herath and Vidusha Sumanadasa of Royal College 21-18, 21-16 to win the doubles title in the same age group.

In the Under-19 girls’ singles final, Rashmi Mudalige beat Ondi Sethuki (Southland’s College, Galle) 16-21, 21-14, 21-14.

Mudalige also secured her second title when she teamed up with young badminton sensation Wellalage to defeat Shenuk Samararatne and Sithuki Onadee 17-21, 21-19, 21-19 and win the U-19 mixed doubles final.

In the U-19 girls’ doubles final, Thisuni Liyanarachchi and Lawandi Umagiliyage of Sangamitta College, Galle, denied Mudalige a third title when they defeated the latter and her Gateway College partner Natasha Gunasekara 21-15, 21-18 in the final.

Meanwhile, Wellalage, the younger brother of national cricketer Dunith, beat Thilina Rajakaruna in straight sets (21-10, 21-16) to win the U-17 boys’ singles title, his second in the Championships.

Wellalage’s Triple Crown was completed when he and partner Shenuk Samararatne defeated Sanjula Handapangoda and Thilina Rajakaruna 21-13, 18-21, 25-23 in an all-Sebastianites Boys’ U-17 doubles final.

Meanwhile, the young national shuttle sensation Ranithma Liyanage of the Christ Church College, Baddegama, who later went on to be crowned national Champion, defeated her Girls’ U-17 singles opponent Ranumi Manage (Musaeus College) in the final with ease (21-2, 21-13).

The presentation ceremony was held with Director General of Sports Development, Amal Edirisuriya as the chief guest in the presence of Sri Lanka Badminton President Rohan de Silva, SLB officials and former players.

Winners and Runners-up

Under 11 Boys Singles

Champion –

Prithish Abeygunawardena (Richmond), Runner-up – Nesandu Hapukotuwa (Dharmaraja)

Under 11 Girls Singles

Champion –

Gajali Padmabandara (St. Anthony’s Girls, Katugastota), Second Runner-up – Sanumi Metsara (Musaeus)

Under 13 Boys Singles

Champion

– Hasandu Fernando (St Sebastian’s, Moratuwa), Runner-up – Amawan Amarasinghe (Panadura Lyceum)

Under 13 Girls Singles

Champion –

Fatima Amani (Hill Country Girls, Kandy), Runner-up – Thenuki De Silva (Siridhamma College)

Under 13 Boys Doubles

Champions –

Duvindu Edirisinghe/ Satsara Pubudu (St. Sebastian’s, Moratuwa), Runners-up – Tenuja Galahitiawa/ Satish Avishka (St. Anthony’s, Katugastota)

Under 13 Girls Doubles

Champions –

Fatima Amani/ Netsara Yenuri (Hill Country Girls/ Sujatha Girls, Nugegoda), Runners-up – Inuki Bandara/ Divyadharani Dayaratne (Musaeus/ Lyceum, Wattala)

Under 15 Boys Singles

Champion –

Tejana Herath (St. Anthony’s Katugastota), Runner-up – Senut Sethmina (Ananda College)

Under 15 Girls Singles

Champion

– Viswani Vanniarachchi (Gateway International), Runner-up – Lakshya Sajeevakumar (Lyceum Wattala)

Under 15 Boys Doubles

Champions –

Janeesha De Silva/ Mihila Jayaweera (St. Joseph’s/ Wattala Lyceum), Runners-up – Akash Shamal/ Tejana Herath (St. Anthony’s Katugastota)

Under 15 Girls Doubles

Champions –

Sanuti Gurusinghe/ Pavani Ileperuma (Sanghamitta Galle), Runners-up – Dihini Mendis/ Lakshya Sajeevakumar (Southland Galle/ Wattala Lyceum)

Under 17 Boys Singles

Under 19 girls’ champion Rashmi Mudalige (left) and runner up Sithuki Onadee.

Champion –

Pulina Wellalage (St. Sebastian’s Moratuwa), Runner-up – Thilina Rajakaruna (St. Sebastian’s, Moratuwa)

Under 17 Girls Singles

Champion –

Ranithma Liyanage (Christ Church Girls, Baddegama), Runner-up – Ranumi Manage (Musaeus)

Under 17 Boys Doubles

Champions –

Pulina Wellalage/ Shenuk Samararatne (St. Sebastian’s, Moratuwa), Runners-up – Sanjula Handapangoda/ Thilina Rajakaruna (St. Sebastian’s, Moratuwa)

Under 17 Girls Doubles

Champions –

L.A. Dinethya/ Devmi Ubesirivardhana (Sujatha Balika, Matara), Runners-up – Dilini Ambalangodage/ H.G. Sandani (Anula College/ Sujatha College Matara)

Under 19 Boys Singles

Champion –

Savinaka Veerasekera (D.S. Senanayake), Runner-up – Jason Homer (Royal Institute)

Under 19 Girls Singles

Champion –

Rashmi Mudalige (Gateway), Runner-up – Ondi Sethuki (Southlands, Galle)

Under 19 Boys Doubles

Champions –

Jason Homer/Savinaka Weerasekera (Royal Institute/ DS. Senanayake), Runners-up -Ashinsa Herath/ Vidusha Sumanadasa (Royal)

Under 19 Girls Doubles

Champions –

Tisuni Liyanarachchi/ Lavandi Umagaliyage (Sanghamitta, Galle), Runners-up – Natasha Gunasekara/ Rashmi Mudalige (Gateway)

Under 19 Mixed Doubles

Champions –

Pulina Vellalage/Rashmi Mudalige (St. Sebastian’s, Moratuwa/Gateway), Runner-up – Shenuk Samararatne/ Situki Onadi (St. Sebastian’s, Moratuwa/ Sujata Vidyalaya Matara)

Continue Reading

Sports

Wanindu only SL player in ICC’s teams of the year

Published

on

Wanindu Hasaranga

Wanindu Hasaranga, who took more wickets than anybody at the Men’s T20 World Cup, is the only Sri Lanka male player selected in any of the ICC’s teams of the year announced on Tuesday.

The International Cricket Council (ICC) completed announcements of the ICC Teams of the Year, a feature of the ICC Awards 2022 which captures the best-combined XIs across the different formats of men’s and women’s international cricket after an action-packed year of competition.

Two days of staggered announcements have seen five lineups revealed; the ICC Men’s and Women’s T20I Teams of the Year, the ICC Men’s and Women’s ODI Teams of the Year and the ICC Men’s Test Team of the Year. In total, 11 countries are represented across the various lineups, which feature a number of World Cup winners, ICC Players of the Month and some of the most exciting emerging talents from the past calendar year.

Teams were identified from selections submitted by the specialist panel of media representatives that make up the ICC Voting Academy. The esteemed panel made their selections based on player performances throughout the calendar year, nominating their one to 11 and choosing a captain and a wicketkeeper for each.

Wanindu is selected in the ICC Men’s T20I Team of the Year which includes three Indian players. The others in the team are Jos Buttler (captain -Eng), Mohammad Rizwan (Pak), Virat Kohli (Ind), Suryakumar Yadav (Ind), Glenn Phillips (NZ), Sikandar Raza (Zim), Hardik Pandya (Ind), Sam Curran (Eng), Wanindu Hasaranga (SL), Haris Rauf (Pak) and Josh Little (Ire).

In the women’s category, Inoka Ranaweera has been selected in the ICC Women’s T20I Team of the Year.

Continue Reading

Sports

Rusanda propels Petes to big score

Published

on

Under 19 Traditional Cricket

Rusanda Gamage top scored with 170 runs, his highest knock in the Under 19 age category, to propel St. Peter’s to a total of 350 for seven wickets before bad light forced an early end to the first day’s play in the traditional cricket encounter against Ananda at Ananda Mawatha on Monday.

Gamage scored 21 fours and one six in his knock which came in 184 balls. It was his second century of the season as he went past 400 runs in what turned out to be his fifth match.

In the other traditional match started in Colombo, Lumbini fought back after being bowled out for 131 runs to restrict Isipatana to 94 for six wickets at stumps.

Match Details

Rusanda propels Petes to 350 for seven at Ananda Mawatha

Scores:

St. Peter’s

350 for 7 in 81 overs (Chamindu Perera 31, Rusanda Gamage 170, Nimutu Gunawardana 25, Kavika Jayasundara 58, Shennan Rodrigo 20; Isuru Ayesh 4/64)

Lumbini 131, Isipatana 94/6 at BRC

Scores:

Lumbini

131 all out in 51.5 overs (Pasindu Mahisha 34; Kevin Samuel 3/33, Yeshith Kalupahana 3/16, Sithuka Gunawardene 2/19)

Isipatana

94 for 6 in 27 overs (Tharushika Ashel 32, Dushan Malinga19, Mohomed Asjad 27; Dumindu Sewmina 3/28, Malith Bimsara 2/35) (RF)

Continue Reading

Trending